Szőlőoltványok termelésével és forgalmazásával foglalkozó partnerünk átfogó megoldást keresett bizonyítottan kórokozószegény szőlő szaporítóanyag előállítására költséghatékony módon.
Mindezt kutatás-fejlesztés (K+F) keretében kívánta megvalósítani. Arra vállalkozott, hogy a vizsgált sarzsokban a kórokozók jelenlétének kimutatására megfelelő, gyors és gazdaságos mintavételi módszertant dolgoz ki, majd a mintákat korszerű multiplex PCR technológiával és szekvenálási módszerekkel vizsgálja, és a fertőzött vesszők melegvizes áztatással történő kezelését optimalizálja a hazai szőlőfajtákra.
A kiindulási alap
Magyarországon a növényvédelmi állomásokon a szaporítóanyagokkal kapcsolatos vizsgálatok ELISA alapúak. Az angol mozaikszó, Enzyme-linked immunosorbent assay, enzimhez kötött ellenanyag-vizsgálatot jelent. Bár az állomások egy része alkalmas a PCR (Polymerase Chain Reaction) alapú diagnosztika alkalmazására, ez jelenleg nem része a hivatalos hatósági vizsgálatoknak. A PCR technológia lényege, hogy egy ismert DNS szakaszt a mintában a két végpontjának ismeretében enzimekkel, és úgynevezett primerekkel fel lehet dúsítani, majd, ha a primerek közötti szakasz több variációban is előfordulhat (polimorf), akkor Sanger-féle szekvenálási módszerekkel meg lehet határozni. További lehetőség a kvantitatív PCR, ami az ELISA-hoz hasonlóan, de annál érzékenyebben és szekvenálás nélkül teszi lehetővé egy anyag mennyiségi kimutatását a mintából, jelen esetben kórokozóét. A multiplex PCR technológia előnye még, hogy egyidejűleg több DNS szakasz párhuzamos feldúsítását és kimutatását teszi lehetővé. Partnerünk elképzelése szerint multiplex PCR technológiával és szekvenálási módszerekkel eléri kitűzött célját. A projektet 60 hónapra tervezték megvalósítani.
A lépések
Elsőként kidolgozták a mintavételi protokollt és a szükséges jegyzőkönyveket, valamint fertőzött és garantáltan tiszta ültetvényekről mintákat gyűjtöttek, és szemrevételezéses, szakszóval vizuális bonitálással ellenőrizték a sarzsokat, Ezután következhetett a multiplex PCR és amplikon szekvenálás alapú módszertan kidolgozása, leírása, a pozitív tesztek, a kísérleti rendszernek megfelelő minőségi és mennyiségi értékek mérésekkel való reprodukálása. Harmadik lépésben fejlesztették ki a kórokozók működésképtelenné tételére szolgáló melegvizes áztatás technológiai leírását szőlőfajták és egyéb paraméterek szerint.
Mindezek tükrében kezdhették meg az egyesített módszertan validálását, a kísérleti oltványok előállítását és vizsgálatát. A mérésekkel kórokozómentesnek nyilvánított oltócsapokból és a kezelésen átesett oltócsapokból előállított oltványokból létrehoztak egy faiskolát, és az így készült oltványokat megvizsgálták az új módszerrel. A rendszer értékelése és a know-how leírások elkészítése zárta a projektet.
Mit nyertek?
A sikeres szőlőtermesztés és így a fent említett finomságok alapja a kórokozómentes szaporítóanyag. E téren a kicsinek tűnő fejlesztések is nagy gazdasági hatást eredményeznek. Akár külföldi értékesítésre, vagy a hazai szőlőtermesztőkre gondolunk. Vagy a mazsolára, mustra, aszura, borra, …
Az SZTNH (Szellemi Termékek Nemzeti Hivatala) a Glósz és Társa Kft. segítségével benyújtott minősítés iránti kérelmet 100%-ban kísérleti fejlesztésnek ítélte meg a projekt K+F besorolását és jogerős határozatában megállapította, hogy a társaság az innovációt saját tevékenységi körben végzi. Ennek megfelelően tudta csökkenteni a megvalósítás kockázatát és növelni a beruházás megtérülését az adókedvezmények és egyéb pénzügyi előnyök felhasználásával.