Az innováció és a kutatás-fejlesztés viszonylag gyakran használt fogalmak, naponta találkozunk velük, mégsem egyszerű eligazodni közöttük, ha adott környezetben próbáljuk alkalmazni őket. Az innováció illetve a kutatás fejlesztés némileg mást jelent egy egyetemi kutató számára és a gazdaság szereplői számára, ahol alapvetően elsődleges cél a versenyképesség és az eredményesség.
A K+F ráfordítások forrásainak összetétele 2004-2014. Forrás: KSH
Mind a kutatás-fejlesztés, mind az innováció nemzetgazdasági szinten is prioritássá vált és a kormányok is felismerték e terület kivételes fontosságát, majd mindig elérhető állami forrás a különböző pályázatokon keresztül mind a K+F feladatokra, mind a vállalati innovációra.
A kutatás-fejlesztés áttekintésének a KSH is minden évben egy összefoglaló kiadványt szentel, ami a KSH honlapján is elérhető. Legutóbbi 2015-ben megjelent összefoglalóban sok érdekes adat mellett egyértelműen látszik, hogy a vállalkozások szerepe folyamatosan nő ezen a területen. Míg 2004-ben az ország teljes K+F ráfordításának csak 37,1%-át fedezte a vállalkozói szektor, addig 2014-re ez az arány 48,3 %-ra nőtt, ami egy egészségesebb szerkezetet mutat már. A fentiekből látszik, hogy a vállalkozások, a piac is egyre nagyobb mértékben innovál, vesz részt a kutatás-fejlesztési feladatokban
A vállalkozások innovációs, kutatás-fejlesztési tevékenysége is az adott jogi, gazdasági feltételek között értelmezhető, ha az optimális ráfordítás/eredmény szempontjából kell azt vizsgálnunk. De miként értelmezhetőek ezek a fogalmak a piac, a vállalkozó szempontjából?
Mit jelent az innováció a vállalatok esetén?
Az innováció a kínálat új termékekkel vagy szolgáltatásokkal történő bővítéséhez, valamint az iparszerű hasznosításukhoz és a piacra vitelükhöz szükséges intézkedések összessége. Ha egy fejlesztés nem pusztán kapacitásnövelésre, hanem a kínálat bővítéséhez szükséges feltételek megteremtése irányul, akkor már jó eséllyel vállalati innovációnak minősül.
Lehet kutatás-fejlesztés egy vállalkozásnál?
A kutatás-fejlesztés új termék, eszköz, berendezés, gyártási technológia, adott esetben szolgáltatás létrehozására irányuló, módszeres kísérletezést is magában foglaló tevékenység. Végeredménye többnyire olyan prototípus, amelyre alapozva az iparszerű hasznosítás a piacra vitel megindítható. Ismerős helyzet? Minden vállalkozásnál lehet kutatás-fejlesztés.
Hogyan függ össze a kutatás-fejlesztés és az innováció?
innováció = kutatás fejlesztés + iparszerű hasznosítási, piacra viteli feltételek megteremtése
kutatás-fejlesztés = prototípus létrehozása
Mivel egy ország versenyképessége erőst függ az adott gazdaság szereplőinek versenyképességétől, a gazdasági szereplők innovativitásától ezért az államok majd minden országban támogatják a vállalkozások kutatás-fejlesztési (K+F) és innovációs tevékenységeit. Így nálunk is számos forrás, pályázat áll a vállalkozások rendelkezésére ezirányú tevékenységeik segítésére.
Milyen támogatható elemeket tartalmaznak a kutatás-fejlesztési projektek?
- A fejlesztésben résztvevő munkavállalók bérköltsége és közterhei
- A fejlesztés során felhasznált alap- és segédanyagok költsége
- A fejlesztéshez igénybevett külső szolgáltatások, vállalkozók díja
- A kísérletezéshez szükséges tárgyi és immateriális eszközök bekerülési költsége
Milyen támogatható elemeket tartalmaznak az innovációs projektek?
- A prototípus kifejlesztéséhez szükséges költségek (lásd kutatás-fejlesztési projektek)
- Az iparszerű hasznosításhoz szükséges épületek, gyártóeszközök bekerülési költsége
- A piacra vitelhez szükséges intézkedések költsége
Miért érdemes innovációs és kutatás-fejlesztési pályázatokban gondolkodni?
- A technológiai kapacitások beszerzése mellett, a nagy költségigényű termék- és technológiai fejlesztési költségekhez is támogatást szerezhet
- Az eszközbeszerzési pályázatoknál nagyobb vissza nem térítendő támogatáshoz juthat
- Felgyorsíthatja a termék- és technológiai fejlesztések megvalósítását, csökkenheti megvalósításuk pénzügyi kockázatát
- Pénzügyi segítséget kaphat a termék- és a technológiai fejlesztések megvalósításhoz szükséges tudás és fejlesztési kapacitás külső forrásból történő megszerzéséhez
Jelenleg is több pályázati lehetőség él és pályázható a vállalkozások kutatás-fejlesztési és innovációs feladatait segítenő. Létezik pályázati forrás a vállalati kutatás-fejlesztési projektjeihez, a vállalati innovációs projektekhez, a vállalati konzorciumi projektekhez és a vállalati iparjogvédelmi projektekhez.
A pályázatok részleteit » kutatás-fejlesztés, innovációs pályázatok oldalunkon találja.
További részletekért kérjük forduljon kollégáinkhoz,
vagy vegye igénybe komplett » innováció menedzsment szolgáltatásunkat!