A Szegedi Tudományi Egyetem vállalati innovációs menedzser tanfolyami képzést szervezett az Európai Unió társfinanszírozásában megvalósításra kerülő INTERREG IPA – CBC program, és IKNNOW alprogram keretében (a program azonosítószáma: HUSRB/1602/41/0158). Az oktatási program célja a határon átnyúló tudásmegosztás és technológiai transzfer együttműködések segítése volt, az egyetemi környezetben dolgozó fiatal kutatók, és az üzleti célú kutatás-fejlesztési és innovációs tevékenységet folytató mikro-, kis- és középvállalkozások között. A tanfolyam oktatási hátterét az Innovációmenedzsment Akadémia felnőttoktatás keretében minősített vállalati innovációs menedzser tanfolyami programja képezte.
Oktatási program
Az 5 részből és 5 oktatási napból álló tanfolyam az 1. oktatási napon bevezette a hallgatókat az üzleti célú vállalati innovációmenedzsment fogalomkörébe, és rövid áttekintést adott a vállalati innovációs stratégiai tervezés módszertanáról. A 2. oktatási nap a kutatás-fejlesztési projektek felállításának és lebonyolításának módszertanát mutatta be, a korszerű projektmenedzsment technológiákra alapozva. A 3. oktatási napon a hallgatók a vállalati innovációs és kutatás-fejlesztési projektek pénzügyi és számviteli sajátosságaival, a szellemi vagyonértékeléssel, és a vállalati kutatási-fejlesztési tevékenységhez nyújtott magyar adókedvezményekkel ismerkedhettek meg. A 4. oktatási napon a hallgatók a vállalati innovációs folyamatban létrejövő szellemi alkotások jogi sajátosságait, a lehetséges oltalmi formákat, valamint az szellemi alkotásokkal kapcsolatban a vállalati innovációs folyamatban szükséges feladatokat ismerhettek meg. Végül az 5. nap, mintegy összefoglalásként bemutatta a vállalati innovációs folyamat hatékony lebonyolításához szükséges tevékenységet, és ezek vállalati folyamattá való összekapcsolódását. Az oktatási napok tesztre alapozott írásbeli vizsgával zárultak, a sikeres teljesítők pedig jogosulttá váltak az Innovációmenedzsment Akadémia tanúsítványára.
Lebonyolítás rendszere
A tanfolyam tantermi oktatásként indult a Szegedi Tudományi Egyetemen. Az első oktatási nap után kialakult vírushelyzetben felmerült a tanfolyam átmeneti jellegű felfüggesztése. Szerencsére az Innovációmenedzsment Akadémia felkészült a helyzet kezelésre, mivel rendelkezésére álltak a tanfolyam online formában, távoktatás keretében történő megtartásához szükséges technikai és engedélyezési feltételek. Így a második naptól a tanfolyam online képzésként folytatódott, és a tervezett tartalommal így fejeződött be. Ez a hallgatók, és az oktatók számára megfelelő gyakorlati tapasztalatot adott, megerősítve azt a vélekedést, hogy az innovációs fókuszú tanfolyamok is sikeresen bonyolíthatók le online formában.
Tapasztalatok, vélemények
„Nagy szükség van az ilyen tanfolyamokra, amelyek gyakorlatorientált módon mutatják be az üzleti célú vállalati innováció, egyébként elvontnak tűnő fogalmait. Számomra itt derült ki, hogy cégük tevékenységének is része az innováció és a kutatás-fejlesztés. Ma már van elképzelésem, hogy fejlesszem a hatékonyságunkat ezen a területen.” – vélekedett az egyik hallgató. „Az Innovációmenedzsment Akadémiának mindig is határozott szándéka volt a vállalati szempontok érvényesítése, és a gyakorlatorientált ismeretek átadása. Ez a tanfolyam is megerősítette, hogy jó ez az irány. Az itt szerzett tapasztalatok is jó segítséget fognak nyújtani a tananyag fejlesztésében.”- erősítette meg Glósz Andrea az Akadémia vezetője.
Jelentkezzen Ön is képzéseinkre itt: