Prototípus fejlesztés ráadással
Ezek a termékek, az aeroszol alumínium tubusok a kozmetikai-, a gyógyszeripar és a háztartásvegyipar népszerű csomagolóeszközei. 99,7% tisztaságú alumínium tárcsából úgynevezett hidegfolyatással készül a hengeres flakon, amely különböző technológiai folyamatok során nyeri el végleges formáját. A palackok vállkialakítása és szájkialakítása a felhasználók igényei szerint lehet többféle. Az eddig készített legnagyobb tubus 22 cm volt. átmérője 4 cm. Percenként 82 db ilyen alumínium tégelyt képesek a ma ismert gyártósorok elkészíteni.
Igény van a nagyobbra
A nagyobb töltési térfogatra ugyan lenne igény a piacon, de a minőség, és a termelés intenzitása nem változhat. Így partnerünk, a piaci igények kielégítését szem előtt tartva felismerte, hogy ez egy tökéletes kutatás-fejlesztési projekt lesz, hiszen tudományos-technikai bizonytalanságot okoz, hogy a technológiát, a gyártósort és -eszközöket miként kell átalakítani az egyetlen centivel hosszabb tubus, vagyis a nagyobb úrtartalom elérésének megfelelően.
Feltételezésekből kiindulva
Első lépés mindig a K+F hipotézishez igazítva a projekt-dokumentációs háttér elkészítése, a munkatársak betanítása és a kivitelezés helyszínének előkészítése. Ezt követően kerülhet sor a prototípus és gyártósorának tervezési feladataira. Tehát ebben az esetben a tubus tervezési adatai és a kísérleti rendszer felállításához szükséges paraméterek kerültek rögzítésre. Több tubusvariáció készült el, és módszeres minőségi vizsgálat alá vetette azokat partnerünk. Ehhez be kellett szereznie egy nagy teljesítményű prést, amely lehetővé tette a nem szabványos tubus hidegfolyatási kísérleteit. E gép további kihasználására indították el később, e projekt lezárása után a vállalat új üzletágát.
A második munkaszakasz végére rendelkezésre állt a gyártósor első verziója, és a kísérletek egy részének kivitelezéséhez szükséges adatok, információk. Legfőképpen meghatározásra került az új tubus kialakítási metódusa. Ezek alapján lehetett elkészíteni a gyártószerszámok tervrajzait és legyártani azokat a hidegfolyatási kísérletek elindításához. A tesztüzem szakaszban derülnek ki a szükséges változtatások, ez a projekt „finomhangolásának” szakasza. Meglepően sokat változhat ekkor még a prototípus, a gyártástechnológia, vagy az eszközök. Mindezek részletes kivizsgálása után kerül sor a véglegesítésre és a projekt végső dokumentációjának összeállítására.
Egy prototípus elkészítése mindig kísérleti fejlesztés a projekt-dokumentáció előkészítésétől a záródokumentumok megszületéséig. Vagyis az első lépéstől az utolsóig. Ha a fejlesztési folyamatot a társaság saját tevékenységi körében, saját alkalmazottakkal, saját eredményére és kockázatára végzi, akkor a teljes projektre érvényesíteni tudja a K+F kedvezményeket. Ennek érdekében a Glósz és Társa Kft. segítségével a cég benyújtotta a projekt kutatás-fejlesztési minősítés iránti kérelmét. Segítségünkkel az SZTNH (Szellemi Termékek Nemzeti Hivatal) 100%-ban kísérleti fejlesztésnek ítélte azt. E jogerős határozat birtokában a társaság jelentősen csökkenteni tudta a termékfejlesztés kockázatait, valamint igénybe vehette a vissza nem térítendő támogatást és a kutatás-fejlesztési adókedvezményt.